Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

10. Badania książki. Opowiedzieć świat

Nasze badania nad literaturą zakrojone są bardzo szeroko – w myśl zasady, że istotny jest nie tylko tekst, ale i człowiek: ten, który się wypowiada, i ten, który to odczytuje. Badamy zatem ukształtowanie tekstów, ale też związane z nimi idee, wzorce, instytucje oraz praktyki kulturowe. Z taką analizą związane są poetyka, retoryka, teoria literatury, komparatystyka, a pośrednio także metodologia badań literackich i medioznawczych.

W literaturze polskiej na nowo odczytujemy klasyków (M. Kuziak, Inny Mickiewicz; O. Krysowski, Mickiewicz i romantyczna filozofia języka; E. Paczoska, Lekcje uważności. Moderniści i realizm). Badamy zjawiska obecne w tekstach współczesnych (H. Gosk, Przemoc (w) opowieści. Ze studiów postzależnościowych nad literaturą polską XX i XXI wieku).

Analizujemy poetyki opisów przestrzeni w relacjach staropolskich podróżników (R. Krzywy, Wędrówki z Mnemozyne. Studia o topice dawnego podróżopisarstwa) i przyglądamy się specyfice tekstów cyfrowych (E. Szczęsna, Cyfrowa semiopoetyka).

Bierzemy pod lupę konkretne rodzaje i gatunki, od literatury popularnej, przez twórczość dla dzieci i młodzieży, po poezję Miłosza (J.Z. Lichański, Filologia – Filozofia – Retoryka. Wprowadzenie do badań (nie tylko) literatury popularnej; G. Leszczyński, Wielkie małe książki. Lektury dla dzieci i nie tylko; Miłosz w szkole. Szkice interpretacyjne, red. J. Klejnocki).

Przyglądamy się podziałowi na literaturę wysoką i niską (J.Z. Lichański, Niepopularnie o popularnej. O narzędziach badań literatury) oraz dyskursowi w literaturze i poza nią (Rodzaje dyskursu publicznego. Media, literatura, rzeczywistość, red. P. Lehr-Spławiński; A. Kujawska-Kot, CiałoTeksty. Literackie i filmowe reprezentacje transpłciowości). Badamy konceptualizacje określonych stanów, emocji i konstrukcji narracyjnych w literaturze (Abyś mogła opowiedzieć, red. A. Szurek; A. Mikołajczuk, Wstyd i duma. Tom I. Generalia i kontrasty w badaniach nad konceptualizacją przeżyć samoświadomościowych w języku polskim [na tle porównawczym]).

 

Zobacz więcej:
→ Kanał Instytutu Literatury Polskiej w serwisie YouTube.