Projekty – dofinansowanie
IDUB
www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl
zakres działań: krajowy
Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza to program MNiSW powołany w celu podniesienia poziomu działalności naukowej i jakości kształcenia na UW, a tym samym znaczenia i rozpoznawalności uczelni na świecie. Obecna edycja programu rozpisana jest na lata 2020‒2026 (finansowanie do końca 2025 r.). Ze środków mogą skorzystać pracownicy, doktoranci oraz studenci. Najważniejsze obszary dofinansowania w ramach IDUB: udział w wydarzeniach krajowych i zagranicznych (konferencje, warsztaty, szkolenia, szkoły letnie/zimowe), prowadzenie badań w Polsce i za granicą (wyjazdy badawcze, dostęp do zasobów, przygotowywanie wniosku grantowego i promocja badań naukowych), współpraca z naukowcami spoza UW (konsultacje, nawiązanie/pogłębienie współpracy), organizacja wydarzeń naukowych UW, wsparcie procesów wydawniczych i czasopism.
NCN
zakres działań: krajowy/międzynarodowy
Narodowe Centrum Nauki jest agencją grantową wspierającą działania naukowe o charakterze badań podstawowych, czyli prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Finansowane projekty wyłaniane są na podstawie konkursów kierowanych do badaczy na każdym szczeblu kariery.
Do najczęściej wybieranych typów projektów na naszym Wydziale należą:
- Preludium,
- Sonata,
- Opus,
- Miniatura.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
zakres działań: krajowy
MNiSW realizuje politykę rządową w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Do najważniejszych zadań Ministerstwa należy finansowanie uczelni i instytucji badawczych i naukowych. Wspiera także rozwój polskiej nauki przez tworzenie programów finansujących działania naukowe, ich popularyzację, a także zastosowanie w gospodarce i społeczeństwie.
Do najważniejszych z programów MNiSW należą:
- Narodowy program rozwoju humanistyki,
- Doskonała nauka,
- Nauka dla społeczeństwa,
- Społeczna odpowiedzialność nauki,
- Perły nauki,
- Diamentowy grant,
- Doktorat wdrożeniowy,
- Najlepsi z najlepszych,
- Rozwój czasopism naukowych.
NAWA
zakres działań: krajowy/międzynarodowy
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wspiera międzynarodową współpracę badawczą i wymianę akademicką. Dzięki temu Agencja dąży do internacjonalizacji polskiej nauki, zwiększenia rozpoznawalności polskich uczelni, instytucji oraz badaczy na świecie, a także osiągnięcia doskonałości naukowej. Istotnym celem NAW-y jest także promocja Polski osiągana przez budowanie wizerunku kraju, który oferuje interesujące możliwości edukacyjne i badawcze, jak również przez działania bezpośrednio ukierunkowane na popularyzowanie polskiej kultury i polskiego języka.
Projekty, które realizowane były na WPL, to:
- Promocja języka polskiego,
- Spinaker.
Erasmus+
zakres działań: międzynarodowy
Sojusz 4EU+ jest zrzeszeniem ośmiu uczelni badawczych, które mają status uniwersytetu europejskiego nadany przez Komisję Europejską. Sojusz tworzą: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Mediolanie, Uniwersytet Genewski oraz Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas. W ramach współpracy prowadzone są m.in. badania, tworzone i transferowane innowacyjne rozwiązania i technologie, budowane sieci kontaktów. Pogłębienie integracji zwiększa równowagę na poziomie europejskim, a w efekcie podnosi jakość kształcenia i prac badawczych tych uczelni. Sojusz działa w ramach czterech obszarów tematycznych, z czego jeden z nich – Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość – jest ukierunkowany na nauki humanistyczne.
Horyzont
www.kpk.gov.pl/horyzont-europa
zakres działań: międzynarodowy
Pod nazwą Horyzont należy rozumieć programy ramowe UE. Przedsięwzięcie realizowane jest obecnie (2021–2027) jako Horyzont Europa. Stanowi ono największy w historii Unii program w zakresie badań naukowych i innowacji. Zapewnia wsparcie najlepszym naukowcom chcącym poszerzać granice nauki i wiedzy oraz wdrażać nowatorskie rozwiązania. Struktura HE jest złożona. Składa się z trzech filarów: 1. Doskonała baza naukowa (tu zawierają się granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – ERC – czy Działania Marii Skłodowskiej-Curie – MSCA), 2. Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa (filar podzielony na tzw. klastry tematyczne; obszarem dedykowanym naukom humanistycznym jest klaster 2 – Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne, 3. Innowacyjna Europa (nastawiony sektor przedsiębiorstw i start-upy). W HE większość projektów realizowana jest w konsorcjach międzynarodowych. Granty indywidualne zaś można prowadzić w ramach działań ERC i MSCA.
Granty wyszehradzkie
zakres działań: międzynarodowy
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) finansuje inicjatywy mające na celu pogłębienie współpracy między państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4), do której należą: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. W działania funduszu włączone są także kraje z Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich. IVF kładzie szczególny nacisk na aspekty związane z partnerstwem regionalnym, zrównoważonym rozwojem i innowacyjnością.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
zakres działań: krajowy/międzynarodowy
Fundusz na rzecz Nauki Polskiej to pozarządowa instytucja non profit wspierająca naukę. Do najważniejszych celów FNP należy wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych oraz wdrażanie osiągnięć naukowych do praktyki społeczno-gospodarczej. Fundusz kieruje swoje programy do wybitnych naukowców ze wszystkich dziedzin nauki oraz na każdym etapie kariery. Ukierunkowuje je na budowanie i wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, zwłaszcza zwiększanie samodzielności naukowej młodego pokolenia uczonych. Przyznaje środki na modernizację warsztatów naukowych, innowacyjne rozwiązania i usługi czy komercjalizację wyników badań. Wspiera także ważne przedsięwzięcia służące nauce takie jak np. działania wydawnicze.
Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego
Działania Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego skupiają się na wspieraniu rozwoju kadry i badań naukowych, jak również powiększaniu bazy materialnej uczelni. Cele te osiągane są głównie przez finansowanie prac naukowo-badawczych, zapewnianie nowoczesnej aparatury, książek i czasopism, w tym powiększanie zbiorów bibliotecznych. Dotowanie są inicjatywy wydawnicze oraz konferencje i spotkania o charakterze naukowym organizowane przez jednostki UW.
Subwencja badawcza Wydziału Polonistyki
Subwencja pozwala uzyskać pracownikom Wydziału środki na działania o rozmaitym charakterze. Do najważniejszych z dotowanych aktywności należą: wsparcie prowadzonych projektów badawczych, mobilność kadry, organizacja wydarzeń naukowych, wydawanie publikacji czy rozwój czasopism.