FAQ
Czy na pierwszym roku muszę zapisywać się na zajęcia?
Zależy od kierunku studiów.
Czym jest USOS?
Uniwersytecki System Obsługi Studiów (USOS) to system informatyczny służący do zarządzania organizacją studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Dostęp do konta USOS oraz poczty studenckiej w domenie UW (indywidualny adres mailowy w domenie student.uw.edu.pl) jest przyznawany każdej osobie rozpoczynającej studia na UW. USOS zapewnia m.in. dostęp do planu zajęć, dostęp do rejestracji, możliwość składania podań i wniosków, dostęp do sylabusów zajęć, możliwość sprawdzenia adresów mailowych prowadzących, podgląd ocen końcowych itp.
Jak odzyskać hasło do poczty studenckiej?
Hasło do poczty studenckiej można odzyskać po zalogowaniu się na https://mojekonto.uw.edu.pl/ (instrukcja będzie dostępna po zalogowaniu).
Ile godzin lektoratów języków obcych, przedmiotów ogólnouniwersyteckich oraz zajęć wychowania fizycznego muszę wyrobić na każdym roku studiów?
Wszystkie informacje dotyczące przedmiotów do wyboru (lektoraty, przedmioty ogólnouniwersyteckie, zajęcia wychowania fizycznego) opisane są w programie studiów danego kierunku. Z programem studiów warto zapoznać się przed rozpoczęciem roku akademickiego, aby wiedzieć, jakie przedmioty i w jakim wymiarze należy zrealizować w danym roku.
Czy mogę zapisać się na przedmiot ogólnouniwersytecki z grupy przedmiotów humanistycznych?
W zasadzie tak, jednak studenci kierunków humanistycznych w czasie swoich studiów zobowiązani są do zdobycia przynajmniej 5 punktów ECTS za przedmioty ogólnouniwersyteckie z grupy przedmiotów społecznych. Należy więc uważnie czytać opisy przedmiotów i ich przyporządkowanie do poszczególnych grup. Brak punktów za społeczne przedmioty ogólnouniwersyteckie jest równoznaczny z niespełnieniem wymagań programowych i może stanowić problem w uzyskaniu zaliczenia ostatniego roku studiów.
Warto wiedzieć, że od kilku lat cyklicznie uruchamiany jest przeznaczony dla studentów Wydziału Polonistyki społeczny przedmiot ogólnouniwersytecki „Kurs na Równość – przeciwdziałanie dyskryminacji na UW”, który prowadzony jest w formie semestralnego kursu internetowego (2 punkty ECTS).
Gdzie znajdę program studiów?
Programy studiów I i II stopnia na kierunkach organizowanych na Wydziale Polonistyki znajdują się tutaj.
Gdzie znajdę najważniejsze informacje dotyczące mojego kierunku studiów?
Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kierunków studiów I i II stopnia organizowanych na Wydziale Polonistyki UW znajdują się tutaj.
Inne ważne strony internetowe z podziałem na poszczególne kierunki studiów:
- Filologia polska (studia I i II stopnia) – strona Sekcji Toku Studiów.
- Filologia bałtycka (studia I i II stopnia) – strona Sekcji Toku Studiów oraz strona Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki.
- Filologia polskiego języka migowego (studia II stopnia) – strona Sekcji Toku Studiów oraz strona Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki.
- Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie (studia I i II stopnia) – strona Instytutu Filologii Klasycznej.
- Logopedia ogólna i kliniczna (studia I i II stopnia) – strona Sekcji Toku Studiów oraz strona Instytutu Polonistyki Stosowanej.
- Kulturoznawstwo – wiedza o kulturze (studia I i II stopnia) – strona Instytutu Kultury Polskiej.
- Slawistyka (studia I i II stopnia) – strona Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej.
- Sztuka pisania (studia I i II stopnia) – strona Sekcji Toku Studiów oraz strona Instytutu Polonistyki Stosowanej.
- Sztuki społeczne (studia II stopnia) – strona Instytutu Kultury Polskiej.
Wszystkie najważniejsze informacje studenci na bieżąco otrzymują także drogą mailową (wiadomości przesyłane są na studenckie adresy mailowe w domenie student.uw.edu.pl).
Dodatkowo warto obserwować wydziałowe media społecznościowe oraz profile prowadzone przez Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki.
Jak zapisać się na przedmioty ogólnouniwersyteckie, lektoraty i zajęcia wychowania fizycznego?
Zapisy na przedmioty ogólnouniwersyteckie, lektoraty języków obcych oraz zajęcia wychowania fizycznego odbywają sią w ramach rejestracji żetonowej przy użyciu serwisu UL w systemie USOS (https://rejestracja.usos.uw.edu.pl/). Na stronie rejestracji żetonowej opublikowany jest także harmonogram zapisów na poszczególne zajęcia. Każdy student otrzymuje określoną liczbę żetonów do wykorzystania na zajęcia do wyboru – żetony automatycznie pojawiają się na jego koncie USOS.
Przegapiłem rejestrację – co teraz?
W rejestracji żetonowej uruchamiane są przynajmniej dwie tury zapisów, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że liczba miejsc i oferta zajęć w drugiej turze jest zwykle ograniczona. Jeśli chodzi o rejestrację wydziałową na przedmioty kursowe, w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do Sekcji Toku Studiów.
Jak wygląda składanie podań i czy są specjalne wzory?
Podania składa się przez USOS (zakładka „dla studenta” – „podania”), gdzie wybiera się odpowiedni dla danej sprawy wzór podania. W przypadku mniej standardowych problemów wystarczy z listy wzorów podań wybrać kategorię „inne”.
Czy mogę zmienić grupę zajęciową?
Grupę zajęciową można zmienić za zgodą prowadzących grupy, z której rezygnujemy, i grupy, do której chcemy dołączyć. W tym celu należy złożyć podanie w USOS i załączyć zgody obu prowadzących. Podania, które nie będą zawierały załączonego potwierdzenia zgody obu prowadzących, pozostaną nierozpatrzone. W treści podania powinny znaleźć się informacje zarówno o obecnej grupie, jak i o tej, do której student zamierza się przenieść (nazwa przedmiotu, nr grupy, prowadzący, termin zajęć), a także uzasadnienie prośby. Przykład.
Czym są punkty ECTS?
Wartość każdego przedmiotu jest określana w punktach ECTS. Aby zaliczyć kolejny etap studiów, każdy student – zgodnie ze swoim programem studiów – jest zobowiązany do zdobycia ustalonej liczby punktów ECTS. Do zaliczenia całego roku należy uzbierać 60 punktów ECTS. W przybliżeniu 1 ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta.
Czy na pierwszym roku mogę otrzymywać stypendium?
Studenci UW mogą ubiegać się o kilka rodzajów stypendiów – stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium rektora czy stypendium ministra za znaczące osiągnięcia (wszystkie opisane są na stronie Biura ds. pomocy materialnej).
Stypendium rektora od kilku lat przysługuje także studentom rozpoczynającym studia (I rok studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich), którzy mają tytuł laureata lub finalisty olimpiady. Stypendium przyznawane jest na jeden rok akademicki i wypłacane przez 9 miesięcy.
Gdzie znajdę informacje dotyczące wsparcia socjalnego i akademików?
Wszystkie informacje dotyczące wsparcia socjalnego i akademików znajdują się na stronie Biura ds. pomocy materialnej.
Czy osoby studiujące na UW są automatycznie zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego?
Nie. UW nie zgłasza studentów do ubezpieczenia zdrowotnego. Do 26. roku życia student w pierwszej kolejności powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, dziadków lub współmałżonka. Zgłoszenie przez uczelnię następuje tylko wtedy, jeśli nie ma możliwości zgłoszenia z innego źródła. UW zgłasza studentów na ich wniosek w przypadkach opisanych na stronie Biura ds. pomocy materialnej. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o statusie studenta.
Czy na wszystkich kierunkach studiów jest obowiązek zapisu na specjalizację zawodową oraz realizacji praktyk?
Nie, nie na wszystkich kierunkach studiów wybiera się specjalizację zawodową. Informacje o tym, czy na danym kierunku przewidziano specjalizację zawodową oraz czy realizuje się praktyki, znajdują się w programie studiów.
Czy muszę zapisać się na specjalizację zawodową?
Wszystko zależy od programu studiów. Na studiach I stopnia na kierunku filologia polska wybór specjalizacji zawodowej jest obowiązkowy.
Czy mogę realizować dwie specjalizacje zawodowe?
Na studiach I stopnia na kierunku filologia polska istnieje możliwość realizowania dwóch specjalizacji zawodowych – wystarczy złożyć odpowiednie podania w USOS i zapisać się na zajęcia zgodne z programem specjalizacji.
Czy na mogę zmienić specjalizację zawodową w trakcie drugiego lub trzeciego roku studiów I stopnia na kierunku filologia polska?
Prośby o zmianę specjalizacji rozpatrywane są indywidualnie, w zależności od tego, czy możliwe jest nadrobienie zaległych przedmiotów. Przed rozpoczęciem rejestracji na specjalizacje opiekunowie poszczególnych specjalizacji przy wsparciu Rady Samorządu Studentów organizują spotkania informacyjne, w których warto wziąć udział, aby zorientować się, jaka jest specyfika danej ścieżki, i dokonać świadomego wyboru specjalizacji.
Kiedy muszę zaliczyć praktyki zawodowe?
Informacja o tym, na którym roku należy zrealizować i zaliczyć praktyki zawodowe, znajduje się w programie studiów.
Gdzie znajdę szczegółowe informacje dotyczące praktyk?
Instrukcje dotyczące praktyk na poszczególnych kierunkach studiów znajdują się tutaj. W razie pytań lub wątpliwości należy kontaktować się odpowiednio z opiekunami specjalizacji zawodowych, koordynatorami praktyk lub wydziałowym opiekunem praktyk.
Jak rozliczyć rok studiów (co kliknąć, gdzie i kiedy)?
Pod koniec każdego roku akademickiego (w czerwcu lub we wrześniu) należy zgłosić program do rozliczenia, czyli podpiąć poszczególne przedmioty pod odpowiedni etap studiów. Rozliczenie programu odbywa się przez USOS. Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj.
Do kiedy trzeba zdać egzamin certyfikacyjny z języka obcego?
Zdanie egzaminu certyfikacyjnego z języka obcego na poziomie B2 jest konieczne do uzyskania absolutorium, które umożliwia podejście do obrony pracy dyplomowej. Egzamin należy zdać do końca III roku studiów I stopnia, jednak można do niego podejść w dowolnym momencie (zarówno na pierwszym, jak i na drugim roku studiów).
Czy muszę podejść do egzaminu certyfikacyjnego z języka, na którego lektorat uczęszczałem/uczęszczałam?
Nie. Egzamin certyfikacyjny nie wiąże się z lektoratem, np. można podejść do egzaminu z języka angielskiego, a w czasie studiów realizować lektorat z języka hiszpańskiego i niemieckiego.
Czy trzeba samodzielnie podpiąć egzamin certyfikacyjny z języka obcego?
Tak, należy dokonać samodzielnego podpięcia egzaminu certyfikacyjnego z języka obcego (przed zgłoszeniem programu do rozliczenia).
Jestem osobą ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi lub osobą z niepełnosprawnością – gdzie mogę otrzymać odpowiednie wsparcie?
Podstawowym źródłem informacji na temat możliwych form wsparcia dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub osób z niepełnosprawnością jest strona Biura ds. osób z niepełnosprawnościami.
Chcę posługiwać się innym imieniem i zaimkami – co zrobić?
Najlepiej przed pierwszymi zajęciami lub po nich zwrócić się (osobiście lub mailowo) do prowadzących z prośbą o stosowanie preferowanej formy. Można poprosić o wsparcie w tej kwestii także wydziałowego pełnomocnika ds. równości – obecnie funkcję tę pełni dr Łukasz Wróbel. W indywidualnych przypadkach, związanych np. ze wsparciem w potrzebie zmiany danych w dyplomie, informacji i pomocy udziela pani Magdalena Miksa z Biura Rzecznika Akademickiego (Ombudsman UW).
W roku akademickim 2022/23 zespół roboczy powołany przez prorektora ds. studiów i jakości kształcenia prof. Sławomira Żółtka, w składzie dr hab. Julia Kubisa (przewodnicząca), dr Anna Cybulko (Rzeczniczka akademicka) i Klaudia Pożarycka (ekspertka od USOSa) przygotował kompleksowy projekt pozwalający na wprowadzenie do USOSa i APD nakładki z danymi preferowanymi zasłaniającej danej metrykalne. Projekt uzyskał akceptację Biura Prawnego UW oraz przeszedł przez konsultacje z Samorządem Studentów UW, Samorządem Doktorantów UW oraz kołem naukowym Queer UW. Aktualnie projekt wdrażany jest na poziomie informatycznym.
Wszystkie informacje dotyczące instytucji wsparcia i działań równościowych są na bieżąco aktualizowane na stronie https://rownowazni.uw.edu.pl/.
Czy można zapisać się na więcej niż jedno seminarium dyplomowe?
Nie, warunkiem zaliczenia seminarium dyplomowego jest złożenie pracy dyplomowej, w związku z tym nie można realizować dwóch seminariów dyplomowych. Jeśli prowadzący wyrazi na to zgodę, można uczęszczać na dodatkowe seminarium nieformalnie jako wolny słuchacz.
Czy muszę pisać pracę dyplomową u osoby prowadzącej seminarium?
Co do zasady tak. W uzasadnionych wypadkach, jeśli przesłanką jest temat pracy dyplomowej, za zgodą obu wykładowców można jednak złożyć podanie o zmianę promotora pracy dyplomowej, przy jednoczesnym pozostaniu na określonym seminarium.
Obrona pracy dyplomowej i absolutorium – jak się przygotować?
Absolutorium uzyskuje się po zdaniu wszystkich egzaminów (w tym egzaminu certyfikacyjnego z języka obcego na poziomie B2 na studiach I stopnia) i zaliczeniu wszystkich przedmiotów objętych programem studiów, w tym rozliczeniu praktyk. Uzyskanie absolutorium jest konieczne, aby przystąpić do obrony pracy dyplomowej.
Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i przystąpić do obrony pracy dyplomowej, należy dopilnować kilku kwestii:
- Rozliczyć rok, tj. podpiąć przedmioty program i etap studiów (w USOS).
- Na 3 tygodnie przed egzaminem promotor musi zgłosić temat pracy dyplomowej do akceptacji kierownika jednostki dydaktycznej (KJD).
- Najpóźniej na 2 tygodnie przed egzaminem złożyć pracę, tj. wgrać ją do systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD).
- Uzyskać absolutorium (nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gotową pracę dyplomową złożyć w APD jeszcze przed uzyskaniem absolutorium).
Egzamin dyplomowy może odbyć się wyłącznie po uprzednim przeprowadzeniu procedury archiwizacyjnej, na którą składa się:
- Wgranie przez studenta pracy dyplomowej do systemu APD i uzupełnienie podstawowych informacji o pracy.
- Sprawdzenie pracy przez system antyplagiatowy (pracę do sprawdzenia kieruje promotor).
- Akceptacja promotora.
- Skierowanie pracy przez promotora do recenzji.
Recenzenci i promotorzy zobowiązani są udostępnić recenzje w APD najpóźniej na 3 dni przed egzaminem dyplomowym.
Szczegółowe instrukcje dostępne są tutaj.
Czy terminy sesji letniej uniemożliwiają udział rekrutacji na studia II stopnia?
Zdawanie egzaminów w sesji letniej nie uniemożliwia udziału w I turze rekrutacji (tzw. lipcowej) na studia II stopnia na kierunki organizowane na Wydziale Polonistyki UW. Warto zapoznać się z odpowiednim wyprzedzeniem z harmonogramem rekrutacji (dostępny w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, na stronie Biura ds. rekrutacji oraz na stronie Wydziału Polonistyki), a także dopełnić pozostałych formalności (np. złożenie pracy, rozliczenie się z praktyk).
Na czym polega zaliczenie warunkowe?
Student, który nie zaliczył wszystkich przedmiotów przewidzianych w planie studiów danego etapu studiów, może na swój wniosek zostać warunkowo wpisany na kolejny etap studiów (jeżeli łączna liczba punktów ECTS przypisanych do niezaliczonych przedmiotów nie przekracza 1/3 łącznej liczby punktów ECTS objętych planem studiów danego etapu). W przypadku warunkowego wpisu na kolejny rok studiów realizuje się program kolejnego roku oraz powtarza się niezaliczony/e wcześniej przedmiot/y (np. jeśli ktoś na I roku studiów I stopnia na kierunku filologia polska ktoś nie zaliczy przedmiotu poetyka i analiza dzieła literackiego i uzyska wpis warunkowy, w kolejnym roku realizuje cały program roku drugiego oraz powtarza niezaliczony przedmiot).
Jeśli łączna suma punktów ECTS z niezaliczonych przedmiotów jest za duża, ponownie nie zaliczy się tego samego przedmiotu lub nie zaliczy się ostatniego roku studiów – zostaje się skierowanym na powtarzanie roku.
Należy pamiętać o tym, że zarówno powtarzanie wybranych przedmiotów, jak i całego roku wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Kiedy mogę wznowić studia?
Prawo do wznowienia studiów przysługuje osobie, która została skreślona z listy studentów Uniwersytetu, z wyjątkiem skreślenia z powodu ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z Uniwersytetu.
Wznowienie jest niemożliwe, jeśli od dnia pierwszego skreślenia z listy studentów danego kierunku studiów upłynęło więcej niż 10 lat.
Studia można wznowić pod warunkiem zaliczenia pierwszego roku studiów oraz uiszczenia zaległych opłat wobec Uniwersytetu. Jeśli w roku akademickim, w którym student wznawia studia, obowiązuje inny program studiów niż w momencie skreślenia go z listy studentów, student zobowiązany jest do uzupełnienia różnic programowych.
Z obowiązku uzupełniania różnic zwolnione są osoby, które uzyskały absolutorium (spełniły wszystkie wymagania określone w programie studiów, jednak z powodu niezłożenia pracy dyplomowej przewidzianej w programie studiów nie zaliczyły ostatniego cyklu dydaktycznego seminarium dyplomowego lub innego przedmiotu prowadzącego do złożenia pracy dyplomowej), a czas od skreślenia ich z listy studentów nie przekroczył 2 lat.
Przykłady sytuacji, kiedy można wznowić studia, zostały opisane także tutaj.
Jakie są opłaty za studia?
Studia I i II stopnia na UW są co do zasady bezpłatne. Dodatkowe opłaty za usługi edukacyjne wynikają z powtarzania roku czy przedmiotu w ramach warunkowego wpisu na kolejny rok studiów oraz powtarzania ostatniego cyklu seminarium dyplomowego (wznowienie po skreśleniu z powodu niezłożenia pracy dyplomowej). Wysokość opłat za poszczególne usługi edukacyjne dla danego cyklu kształcenia znajdują się na stronie Biura ds. Obsługi Kształcenia.
Jakie rodzaje urlopów od zajęć przewiduje Regulamin Studiów?
Według § 43 ust. 1 Regulaminu Studiów KJD może przyznać studentowi urlop:
- zdrowotny (ze względu na długotrwałą chorobę lub niepełnosprawność);
- naukowy (przeznaczony w szczególności na odbycie innych studiów, studia w innej uczelni lub prowadzenie badań naukowych) lub
- okolicznościowy (w innych, uzasadnionych przypadkach).
Ponadto studentkom w ciąży i studentom będącym rodzicami przysługuje dodatkowo:
- urlop od zajęć;
- urlop od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji efektów uczenia się określonych w programie studiów.
W przypadku urlopu zdrowotnego student składa wniosek o urlop za pośrednictwem Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW. Wniosek ten powinien zostać złożony niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności mogącej stanowić podstawę do jego przyznania (tj. problemów zdrowotnych studenta) lub niezwłocznie po ustaniu przyczyn uniemożliwiających studentowi wcześniejsze złożenie wniosku.
Do kogo mogę zwracać się z wątpliwościami/pytaniami dotyczącymi studiów i studiowania?
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych UW – stronie Wydziału Polonistyki, stronach poszczególnych biur (np. Biura ds. pomocy materialnej czy Biura ds. osób z niepełnosprawnościami). Warto również zapoznawać się z przesyłanymi drogą mailową oraz zamieszczanymi na stronie internetowej Wydziału Polonistyki informatorami. W przypadku dalszych wątpliwości lub potrzeby indywidualnego wsparcia można skontaktować się z opiekunem roku, kierownikiem jednostki dydaktycznej (KJD), kierownikiem studiów na danym kierunku, pełnomocnikiem ds. równości czy pracownikami Sekcji Toku Studiów/sekretariatu ds. studenckich. Swoje pytania można kierować także do Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki, którego przedstawiciele mogą udzielić odpowiedzi lub wskazać, do kogo należy zwrócić się z daną kwestią.
Nazwiska i adresy osób pełniących na Wydziale Polonistyki poszczególne funkcje znajdują się tutaj.