17. Książka w działaniu. Akcja – reakcja!
Książka jest również bardzo ważnym obszarem naszej pracy ze studentami. Przygotowują oni własne propozycje wydawnicze, recenzują publikacje, polemizują z nimi, analizują sposoby ich promocji i pozycjonowanie na rynku wydawniczym, a także uczą się tego, jak o własnej i cudzej twórczości opowiadać różnym odbiorcom. Realizują też projekty, w których książka jako obiekt staje się pretekstem, tematem i medium interakcji międzyludzkich.
Wspieramy studentów na każdym etapie przygotowania książki: od pomysłu, tworzenia narracji, poprzez szlifowanie warstwy językowej, kształtowanie szaty graficznej, aż po sposoby monetyzowania twórczości i jej promocję. Sukcesami w postaci wydanych już książek mogą pochwalić się na przykład absolwenci kierunku sztuka pisania, studenci działającej w ramach filologii polskiej specjalizacji filologia dla mediów oraz słuchacze prowadzonych w ILP podyplomowych studiów pisarskich Szkoła Mistrzów.
Na kierunku sztuki społeczne w IKP studenci przygotowują się do działań artystyczno-społecznych, realizując wspólne projekty. W ramach kilkutygodniowej akcji Niezwrócone książki wraz z J. Byszewskim zbierali książki nieoddane przed laty do Biblioteki Uniwersyteckiej, a podczas interaktywnego finału przed starym BUW-em wykorzystali te woluminy, tworząc instalację obrazującą różne relacje emocjonalne łączące czytelników z nieoddanymi tomami. W grze terenowej Od deski do deski rozgrywanej na warszawskim Bazarze Różyckiego książka wybrana na początku gry stawała się przewodnikiem po historycznym bazarze, a kolejne etapy rozgrywki zachęcały do podjęcia refleksji nad przemianami miasta.
Nasi studenci współpracują także z zagranicznymi ośrodkami. Przykładem może być projekt Malownicza Bułgaria, realizowany z ośmioma innymi uniwersytetami w Europie, a także projekt Bliżej Siebie: Polska – Słowacja w Warszawie i Bańskiej Bystrzycy.
Zobacz więcej:
→ M. Michalak, Oida (książka absolwentki studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów).
→ W. Kacprzak, Bellator (książka studentki).
→ Seria Studenckiego Koła Kulturoznawczego Pongo, pod opieką redakcyjną R. Chymkowskiego.
→ Interwencje w formie wystaw czasowych w Muzeum Władysława Broniewskiego przygotowane przez studentki w ramach zajęć S. Herczyńskiej.
→ Praca zaliczeniowa studenta sztuki pisania Wilhelma Burdona.
→ Tablica z komentarzami studentów na temat zajęć warsztatowych.
(Zdjęcia z akcji Niezwrócone książki przed starą Biblioteką Uniwersytecką (2016), fot. B. Górka)