Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

18. Książka w działaniu. Learn Polish, It’s Easy!

Zajmujemy się również glottodydaktyką: nauczamy języka polskiego jako obcego oraz tworzymy pomoce naukowe dla cudzoziemców i ich nauczycieli. Prowadzimy szkolenia i warsztaty, publikujemy materiały dydaktyczne i metodyczne (w wersji papierowej i w Internecie), tworzymy aplikacje edukacyjne i organizujemy Festiwal Języka Polskiego.

Po lutym 2022 r. Centrum Polonicum przygotowało serię darmowych audiowizualnych poradników metodycznych Dobre rady dla lektorek i lektorów.

Polonicum opracowuje także materiały dla osób uczących się polskiego. Należy do nich cykl filmów Polski z Anią A. Rabczuk, którego trzeci sezon jest właśnie emitowany na YouTubie. Dzięki nagraniom cudzoziemcy uczą się gramatyki oraz nowych zwrotów i wyrażeń, poznają również użycia wprowadzanych form na przykładach zaczerpniętych z codziennych kontaktów. Obcokrajowcy uczący się polskiego mogą także korzystać z nagrań powstałych w ramach przygotowanych przez Polonicum czterech edycji Festiwalu Języka Polskiego w Gruzji ĄĘ.

Do wydziałowych sukcesów glottodydaktycznych zaliczamy także projekt Studiuj po polsku! Badaj po polsku! – język polski do celów akademickich dla studentów i młodych naukowców z ukraińskich uczelni wyższych. Z nauczaniem języka polskiego jako obcego związany jest też projekt badawczo-wdrożeniowy Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy. Efektem projektu jest m.in. aplikacja „Graj w polski”.

W nauczaniu języka polskiego jako obcego ważna jest literatura. Rolę utworów literackich w pracy z obcokrajowcami uczącymi się polskiego przedstawia monografia Literackie obrazy kultury. Perspektywa glottodydaktyczna pod redakcją J. Zych.

 

Zobacz więcej:
→ Bezpłatne i dostępne on-line szkolenie metodyczne Dobre rady dla lektorek i lektorów.
Kanał YouTube Centrum Polonicum.
→ Projekt Studiuj po polsku! Badaj po polsku!
→ Aplikacja mobilna Graj w polski.

 

(Fot. fragmenty plakatów Centrum Polonicum)