2. Przestrzenie książki
Na Wydziale Polonistyki książki piszemy, czytamy, tłumaczymy, interpretujemy, adaptujemy, składamy, redagujemy, wymyślamy, krytycznie omawiamy, promujemy, katalogujemy, polemizujemy z nimi, polecamy je sobie, otaczamy się nimi i pozwalamy, by pochłonęły nas bez reszty.
Zajmujemy się różnymi sferami działania w języku i poprzez język. Niemniej w badaniu kultury słowo traktujemy jako jedno tylko z jej mediów – obok obrazu, dźwięku czy widowiska. Łączy nas przekonanie, że kluczem do zrozumienia człowieka i świata jest to, co ludzie mają sobie (i o sobie) do powiedzenia. W naukach humanistycznych symbolem tak rozumianego dialogu – przekraczającego ograniczenia czasu i miejsca – jest właśnie książka. Zapraszamy więc Państwa w podróż po przestrzeniach książki. Prezentowane przykłady działalności dobraliśmy tak, by pokazać, jak wiele wymiarów może mieć przestrzeń książki rozumianej nie tylko jako fizyczny obiekt, lecz także model ujmowania świata fundujący naszą kulturę.
PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy dr. Wojciechowi Figlowi z Wydziału Lingwistyki Stosowanej, zespołowi Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami i naszym wydziałowym bibliotekom: Bibliotece im. W. Borowego, Bibliotece im. J. Baudouina de Courtenay, Bibliotece Instytutu Filologii Klasycznej oraz Bibliotece Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej. Dziękujemy też naszym życzliwym Współpracownikom, inspirującym Studentom oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i realizacji wystawy.