Książka B. Bolesławity (J.I. Kraszewskiego) „Rachunki. Wybór z lat 1866–1869”

Kategoria: Aktualności
Rachunki pióra B. Bolesławity (Józefa Ignacego Kraszewskiego) są ambitnie pomyślaną próbą zmierzenia się z goryczą przegranej powstania 1863–1864, zdefiniowania na nowo składników polskości i drogi rozwoju narodu w kontekście modernizacyjnych wyzwań XIX wieku.
Stanowią gęsty tekst oraz przykład wielości wątków i diagnozowanych zjawisk, ukazują ponadto kondensację różnorodnych perspektyw historycznokulturowo-literackich, a także krytyczny namysł nad współczesnością i spuścizną historyczną. Ze względu na swój eklektyczny charakter zawierają refleksję nad kondycją przeszłości społeczeństwa i kultury, a jednocześnie bardzo ciekawie rysują szanse na przyszłość. Zanurzone są bowiem głęboko w rozważaniach nad doświadczeniami swojskości i obcości, krajowości i pozakrajowości, dystansu i bycia zawsze w centrum opisywanych spraw.
W Rachunkach – tej summie uwag nad przemianami form polskości, które określają kręgi zainteresowań i wpływów, ról literatury, sztuki czy historii – pojawiają się tematy rozpięte między różnorodnymi biegunami problemowymi. Bogata w szczegóły bieżąca sylwa dziejowa, jaką pozostawił Kraszewski, przynosi wiele wątków nadal aktualnych i trafnych – to właśnie ich krąg autorzy wyboru postanowili opracować w postaci edycji naukowej, która ma formę antologii. Po wielokroć występuje tu diagnoza najważniejszych pojęć operacyjnych i tożsamościowych ze słownika polskości XIX wieku: narodowość, swojskość, wspólnotowość, a także organicyzm, społeczność, filantropijność.
Tom przedstawia kwestie istotne z punktu widzenia rozmaitości tematycznej i zainteresowań Kraszewskiego. Pokazuje edytorsko opracowane wybrane fragmenty Rachunków, które składają się na ciekawą całość, oświetlaną autorskimi wstępami i komentarzami. Edycja jest też świadectwem zainteresowań badawczych współtworzących ją osób.
Książka dostępna jest bezpłatnie na stronie wydawnictwa.