Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

16. Książka w działaniu. Upowszechnianie

Istotną częścią naszej misji jest upowszechnianie książki, czytelnictwa i wiedzy o języku polskim oraz promowanie Polish studies. Nasi eksperci zasiadają w jury konkursów i kapitułach prestiżowych nagród; biorą udział w spotkaniach, programach i audycjach radiowych, telewizyjnych i internetowych; prowadzą szkolenia dla szkół, bibliotek, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych; uczą języka polskiego jako obcego, a także prowadzą działalność logopedyczną.

Polskie życie literackie nie tylko badamy, lecz także animujemy. Szczególną rolę odgrywa tu kwartalnik naukowoliteracki „Tekstualia”, w którym publikują początkujący twórcy i krytycy. Organizujemy też dyskusje poświęcone nowo wydanym książkom, spotkania z autorami oraz osobami zawodowo związanymi z różnymi gałęziami rynku wydawniczego.

Doceniamy także wartość książki w życiu najmłodszych. Członkowie Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży biorą udział choćby w akcji Instytutu Książki Mała książka – wielki człowiek. W ramach tych działań powstają m.in. wyprawki czytelnicze przekazywane noworodkom i ich opiekunom.

Tworzymy także publikacje poszerzające książkowe horyzonty starszych odbiorców. Na przykład w serii Didactica (pod red. M. Zawadzkiej) ukazał się podręcznik do nauki języka starogreckiego autorstwa M. Mikuły i M. Popiołek, Wszyscy jesteśmy Grekami (Hellenes esmen pantes). W seriach Biblioteka Polonicum i Studia Glottodydaktyczne wydawane są m.in. prace poświęcone włączaniu treści kulturowych i literatury w proces nauczania cudzoziemców języka polskiego.

Redagujemy, przygotowujemy do druku i publikujemy nie tylko książki, lecz także czasopisma. Przy Wydziale Polonistyki afiliowanych jest 14 periodyków, odzwierciedlających różnorodne zainteresowania naszych pracowników. Do pism tych należą m.in. „Prace Filologiczne” (utworzone w 1884 r.), wydawane po angielsku „Baltic Linguistics”, jak również poświęcone retoryce „Forum Artis Rhetoricae”.

 

Zobacz więcej:
→ Studencki portal kulturalny Niewinni Czarodzieje.

 

(fot. Instytut Książki)